ماندگاری عطر ها

ماندگاری عطر

هر کسی دوست دارد عطری داشته باشد که طولانی مدت بماند. اما چه چیزی باعث می‌شود بعضی عطرها ساعت‌ها روی پوست ماندگار باشند و بعضی دیگر به سرعت از بین بروند؟ در این مقاله به بررسی ماندگاری عطر ها خواهیم پرداخت.

تاریخچه عطر

چگونه عطرها ساخته می‌شوند؟

عطرها از ترکیبات مختلفی تهیه می‌شوند که هر کدام خصوصیات و ماندگاری خاصی دارند.

فاکتورهایی که بر ماندگاری عطر اثر می گذارند

برای شرکت در جلسه، میهمانی یا حتی ملاقات‌های روزمره،  بسیاری از آقایان و خانمها از عطر استفاده میکنند. معمولا ترجیح میدهیم که عطری که برای تکمیل استایل و بروز شخصیت خود به کار می‌بریم تا زمان مناسبی پایدار بماند.

یکی از معیارهای سنجش ماندگاری عطر، میزان و درصد روغنی میباشد که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است. فرمولاسیون ساخت عطر و پایدارکننده‌های به کارگیری شده نیز میتوانند ماندگاری عطر را تحت تاثیر خود قرار دهند.

سه فاکتور زیر از مهم ترین فاکتور هایی هستند که در ماندگاری عطر اثر مستقیم می گذارند،که شما با دانستن انها هنگام خرید عطر می توانید یک عطر با ماندگاری بالا خریداری کنید.

مواد اولیه

کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تهیه عطر، می‌تواند ماندگاری آن را تا حد زیادی تعیین کند.

ترکیبات عطر

بعضی از ترکیبات باعث می‌شوند عطر بیشتری بماند.ساخت عطر نیازمند وجود انواع روغن‌ها، نت‌های پایه تا بالایی و دیگر افزودنی‌هاست. عطرهایی که تولید شده از نت‌هایی با پایه‌های سنگین هستند، غالبا ماندگارتر نیز می‌باشند.

به عنوان نمونه رایحه شرقی هم چون، کهربا و نعناع هندی. در مقابل عطرهایی با رنگ پایه روشن‌تر و سبکتر مانند عطرهای گلدار از ماندگاری کمتری برخوردار خواهند بود.

نوع پوست فرد

پوست هر فرد ممکن است واکنش متفاوتی به عطر داشته باشد.

چگونگی تشخیص عطرهای ماندگار

الکل و غلظتی که هر عطر دارد میتواند نشان دهد که چه میزان ماندگاری دارد. اصولاً عطرها به میزان ۷۸ تا ۹۵ درصد از الکل طبیعی و اسانس‌های روغنی تشکیل شده‌اند. میزان و درصد هر کدام میتواند ماندگاری عطر را تعیین کند. به طبقه بندی زیر بر مبنای ماندگاری تقریبی از بالاتر به پایین‌تر، دقت کنید:

ترتیب ماندگاری عطر ها

پرفیوم‌ها: بخش غلیظ عطر را با عنوان پرفیوم میشناسید که در واقع خالص‌ترین بخش عطر به حساب می‌آید. ماندگاری بالای پرفیوم باعث شده تا قیمت بیشتری نیز در مقایسه با دیگر محصولات داشته باشد.

ماندگاری حدودی بیش از ۲۴ ساعت

ادوپرفیوم‌ها: این دسته اصولاً دارای بیست درصد اسانس هستند و نسبت به پرفیوم از ماندگاری کمتری نیز برخوردار است.

ماندگاری حدودی  ۱۵ تا ۲۴ ساعت.

ادوتویلت‌ها: این دسته با پانزده درصد اسانس و الکل در دسته‌بندی بعدی قرار میگیرد. طبیعتاً همین امر نیز سبب کاهش میزان ماندگاری آن میگردد.

ادکلن‌ها: ادکلن‌ها به عنوان خوشبو کنندگان روزمره، با هزینه‌های مناسب‌تری قابل خریداری هستند. معمولا دو تا چهار درصد اسانس و الکل دارند و طبیعتاً بیش از دو ساعت هم نمیتوان از آنها توقع ماندگاری داشت.

ادوفرش‌ها: این نوع که بسیار رقیق هستند از نظر ماندگاری عطر نیز به همین نسبت ضعیف می‌باشند. بهتر است در تابستان که سطح رطوبت بدن بالاست از ادوفرش استفاده کنید.

بر اساس این دسته بندی میتوانید هنگام خرید، مورد مناسب خود را انتخاب نمایید. طبیعی است که هر چه عطر از ماندگاری بیشتری برخوردار باشد، نیاز به پرداخت بهای بالاتری نیز داشته باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد می توانید به سوال زیر پاسخ دهید.

ماندگاری عطر بیشتر است یا ادکلن؟

ماندگاری عطر از ادکلن بیشتر است و ادکلن های یک خوشبو کننده سبک محسوب می شوند.در ایران خیلی از افراد فرق عطر و ادکلن را نمی دانند و هردو را یک دسته خوشبو کننده قرار می دهند.

چگونه ماندگاری عطر را تشخیص دهیم؟

هنگامی که برای خرید عطر اقدام میکنیم، ترجیح میدهیم بدانیم چقدر پخش بوی و ماندگاری دارد. در مورد عطرهایی که پیش‌تر تجربه‌ی خرید آن را داشته‌ایم، این امر آسان است اما در مورد انتخاب‌های جدید، قطعا به دنبال راه حل خواهیم بود.

روش آسان که میتواند در مورد یک عطر به شما آگاهی بدهد این است که مقداری از ان را بر روی پوست خود اسپری کنید. منتظر بمانید و زمان ماندگاری حدودی آن را تخمین بزنید. در نهایت اگر متناسب بود میتوانید میزان بیشتری از آن خریداری کنید.

اگر در مورد روش قبل تشخیص برایتان دشوار است، مقداری از همان عطر را در فضای سربسته مانند اتاق یا داخل کمد اسپری کنید و درب محیط را ببندید. پس از گذشت چند ساعت مراجعه کنید و ضمن کشیدن نفس عمیق حس کنید تا چه میزان عطر در فضا باقی مانده است.

اگر پخش بو همچنان در محیط واضح و زیاد بود، میتوان مطمئن شد که علاوه بر ماندگاری دارای خط بو نیز خواهد بود. خط بو

اصطلاحا همان رد بویی است که فردی که عطر زده، حتی پس از خروج از خود بر جای می‌گذارد.

یک نکته مهم که دانستن آن خالی از لطف نیست، این که در هنگام خرید عطر هرگز به کاغذهای بلاتر تست عطر اکتفا نکنید. طراحی این نوع کاغذها به گونه‌ای است که رایحه‌ی عطر را در خود حفظ میکند و میتواند به راحتی شما را در مورد ماندگاری و رایحه‌ای اصلی به اشتباه برساند.

ماندگاری عطر های معروف

در ادامه برای شما میزان ماندگاری چند عطر معروف را اورده ایم

ماندگاری عطر گودگرل

این عطر از خانه کارولینا هررا معمولاً ماندگاری خوبی دارد و بسیاری از کاربران از ماندگاری طولانی‌مدت آن در مدت چند ساعت تا یک روز گزارش کرده‌اند.برای خرید عطر گودگرل می توانید به صفحه این محصول سر بزنید.


ماندگاری عطر کرید اونتوس

یکی از محصولات پرفروش و محبوب خانه کرید است. این عطر دارای ماندگاری بسیار بالایی است و در برخی موارد تا چندین روز بر روی لباس واضح و قابل تشخیص است.در فروشگاه عطر ملکوتی شما می توانید عطر کرید اونتوس را خریداری کنید.


ماندگاری عطر ویکتوریا سکرت

ویکتوریا سکرت مجموعه‌ای از عطرها و محصولات بویایی دارد، پس ممکن است ماندگاری متفاوتی بسته به نوع محصول داشته باشد. ولی در کل، بسیاری از عطرهای ویکتوریا سکرت ماندگاری متوسطی دارند، معمولاً چند ساعت است.

برای دیدن محصولات عطر ویکتوریا سکرت به این صفحه سر بزنید.

سخن پایانی: عطرها امروزه به جزوی از زندگی روزمره‌ی ما تبدیل شده‌اند و برای حفظ شخصیت و استایل در انواع مختلف کاربرد دارند. از نکات مهم مورد توجه در هنگام خرید یک عطر، میزان ماندگاری آن است. همان گونه که ذکر شد عوامل مختلفی در هنگام خرید و حتی پس از استفاده می‌توانند تاثیرگذار باشند. هنگامی که مشغول انتخاب عطر مورد علاقه خود هستید حتما تمام عوامل را مورد بررسی قرار دهید.با یک راهنمای خرید عطر می توانید مناسب ترین عطر را برای خود انتخاب کنید و بخرید.

سوالات متداول

  1. چطور می‌توانم ماندگاری عطر خود را طولانی‌تر کنم؟
  2. آیا نوع پوست تاثیری بر ماندگاری عطر دارد؟
  3. چه نوع عطری دارای بیشترین ماندگاری است؟
  4. آیا استفاده از کرم بدن قبل از زدن عطر ماندگاری آن را افزایش می‌دهد؟