راهنمایی برای خرید عطر و ادکلن در فصل زمستان
راهنمایی برای خرید عطر و ادکلن در فصل زمستان
آذر 26, 1399
روش استفاده از عطر
روش استفاده از عطر
آذر 29, 1399

راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر

ماندگاری عطر

ماندگاری عطر

راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر

رایحه و ماندگاری بوی عطر

هنگامی که به یک فروشگاه عطر مراجعه می کنیم، با صدها نوع عطر مختلف مواجه خواهیم شد که انتخاب بهترین گزینه در میان آن ها یک چالش اساسی خواهد بود. در این هنگام، فروشنده با چند پرسش و پاسخ، سعی می کند نزدیک ترین عطر مطابق با سلیقه و نیاز شما معرفی کند تا این انتخاب را برای شما آسان تر کند. اما دو مقوله اصلی که در انتخاب نهایی عطر دلخواه ما تاثیر دارند، رایحه و ماندگاری بوی عطر می باشند. این دو عامل با قیمت عطر نیز رابطه مستقیم دارند.

راهکار های افزایش ماندگاری بوی عطر

معمولا عطرهایی با ماندگاری پایین تر، اقتصادی تر هستند. زیرا بخش بیشتر ترکیبات آن ها را آب و الکل تشکیل داده است. اما علاوه بر مواد تشکیل دهنده عطر، نحوه مصرف و نگهداری آن نیز در ماندگاری بوی عطر تاثیر گذار است. از این رو در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه خرید عطر بر اساس ماندگاری و همچنین راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر آشنا کنیم.

انواع عطر بر اساس ماندگاری رایحه

ماندگاری یک عطر، تا حد زیادی به غلظت و دوز مواد تشکیل دهنده ی آن بستگی دارد. عطرها را بر اساس مواد تشکیل دهنده، به انواع مختلفی دسته بندی می کنند. نام نوع هر عطر معمولا روی شیشه یا جعبه ی آن درج شده است. در این جا به معرفی آن ها به ترتیب میزان ماندگاری می پردازیم.

آشنایی با انواع عطر، تا حد زیادی به شما در انتخاب عطر مناسب کمک می کند. پیش از توضیح هریک از انواع عطرها، این نکته نیز قابل ذکر است که خرید عطر خود را از فروشگاهی معتبر مانند عطر شقایق انجام دهید تا در نهایت خریدی لذت بخش را تجربه کنید.

عطر خالص یا پرفیوم

عطرها از ترکیب مواد روغنی معطر با موادی همچون آب و الکل، ساخته می شوند. هر چقدر درصد استفاده از این مواد معطر در ساخت عطر بیشتر باشد، عطر ماندگاری بالاتر دارد. عطر خالص یا پرفیوم، دارای بیشترین غلظت مواد معطر در میان تمام عطرهاست.

استعمال یک پاف از عطر پرفیوم کافی است تا بوی آن به مدت چند روز روی لباس شما باقی بماند و هر جا بروید، رد بوی شما در آن جا بماند. استفاده از عطر پرفیوم به علت تند بودن بیش از حد، ممکن است باعث سردرد اطرافیان شود.

عطر ادو پرفیوم

حالت ملایم تری از عطر خالص، ادو پرفیوم می باشد که بیشترین محبوبیت را در بین انواع مختلف عطر دارد. این عطر می تواند یک روز کامل بر روی لباس شما باقی بماند و رایحه آن برای اطرافیان کاملا ملموس باشد بدون اینکه تندی آزار دهنده ای داشته باشد. از عطرهای ادو پرفیوم معمولا برای جلسات و مجالس رسمی استفاده می شود.

عطر ادو تویلت

ادو تویلت، نوع دیگری از عطر می باشد که غلظت آن نسبت به پرفیوم و ادو پرفیوم، کمتر است. اما با این حال ماندگاری کمی ندارد و می تواند یک روز روی لباس شما باقی بماند. ولی معمولا رد بویی از خود به جا نمی گذارد و از فاصله ی زیاد حس نمی شود. استفاده از ادو تویلت ها بیشتر مناسب جمع ها و قرارهای فرمالیته است.

ادکلن

بر خلاف چیزی که اکثر مردم فکر می کنند، ادکلن یکی از زیر مجموعه های عطر است که کمترین میزان غلظت را در میان انواع آن دارد. اما واژه ادکلن به اشتباه در مواردی به کار برده می شود که صحبت از عطر خوب با ماندگاری بالا باشد. غلظت 2 الی 4 درصد مواد معطر در ساخت ادکلن ها، باعث می شود ماندگاری بیشتر از چند ساعت نداشته باشند. بیشتر مواد تشکیل دهنده ادکلن ها آب و الکل می باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد، هنگام خرید عطر باید به نوع درج شده روی بسته بندی آن دقت کنید. عطرهای پرفیوم و ادو پرفیوم بیشترین ماندگاری، و ادکلن دارای کمترین ماندگاری در میان انواع عطر می باشند. پس از جمله راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر خرید عطر به جای ادکلن است.

راه های تشخیص ماندگاری بوی عطر هنگام خرید

همان طور که در بالا گفته شد، هنگام خرید عطر، نوع آن مشخص کننده ی ماندگاری اش است. اما با توجه به این که اخیرا انواع تقلبی بسیاری از عطرها در بازار فروخته می شود، تشخیص عطر است از قلابی امری چالش برانگیز است.

افراد حرفه ای در این حوزه، عطر اصل از قلابی را از روی جعبه، شیشه و بوی آن تشخیص می دهند. اما برای مردم عادی، این کار ساده نیست و تنها با یک ترفند می توان به کیفیت ماندگاری بوی عطر و در نتیجه اصل بودن آن هنگام خرید پی برد. آن هم به این طریق است که هنگام مراجعه به فروشگاه عطر، تستر عطر را روی مچ دست خود بزنید و یک روز کامل صبر کنید تا ماندگاری بوی عطر را بسنجید. در پایان روز شما مشاهده خواهید کرد که ماندگاری خوبی دارد یا خیر.

علاوه بر این، هر عطر از چند نت مختلف ساخته می شود. دقایق اولیه استعمال عطر، شما نت های اولیه را به عنوان بوی غالب حس خواهید کرد و پس از چند ساعت، نت میانی عطر بوی اصلی خودش را به شما نشان خواهد داد. به همین دلیل است که برخی عطرها در ابتدا ممکن است تند و زننده باشند ولی بعد از چند ساعت، بویی دلنشین خواهند داشت. از این رو، اگر قصد خرید رایحه ای برای اولین بار را دارید، حتما بوی آن را به این روش تست کنید. اگر هم ماندگاری متوسطی داشت می توانید از راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر بهره ببرید.

ترفندهای افزایش ماندگاری بوی عطر

تا اینجا به بررسی عوامل تاثیرگذار در ماندگاری بوی عطر، هنگام خرید آن پرداختیم. اما علاوه بر مواردی که گفته شد، نحوه استعمال و نگهداری عطر نیز در ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد که در ادامه به آموزش چند مورد از مهم ترین آن ها می پردازیم:

  • بهترین نقاط برای زدن عطر، گرم ترین قسمت های بدن یعنی گردن، سینه و مچ دست می باشند.
  • بهترین زمان برای زدن عطر، پس از حمام کردن می باشد. چرا که پوست در این زمان تمیز تر از همیشه، و آماده ی جذب مواد جدید می باشد.
  • یک عادت اشتباه هنگام استعمال عطر، مالیدن آن به پوست می باشد که باعث کاهش ماندگاری بوی عطر خواهد شد.
  • هنگام زدن عطر، شیشه آن را در فاصله ای حدود 10 سانتی متر  خودتان قرار دهید و آن را در جهت درست بگیرید تا در هوا اسپری نشود.
  • شرایط جوی مختلف مانند گرما و سرما، رطوبت، نور و … می توانند بر روی رایحه و ماندگاری عطر به مرور زمان تاثیر بگذارند. از این رو بهترین محل برای نگهداری عطر، مکان هایی مانند داخل کمد می باشد که خشک، تاریک و خنک باشد.

دیدگاه ها بسته شده است